17 Úno 2021

Lese-Wettbewerb a Drama-Wettbewerb 2021: Wer wird Lese-Superstar?

Lese-Wettbewerb a Drama-Wettbewerb 2021 jsou tu!
Rádi bychom vás pozvali jménem metodického centra Pro Lingua při Ústavu cizích jazyků Slezské univerzity v Opavě na naše tradiční soutěže v němčině pro žáky středních a 2. stupně základních škol, tentokrát netradičně on-line.

Lesewettbewerb: se uskuteční ve dvou kategoriích, první pro žáky 2. stupně ZŠ, druhá pak pro studenty odborných středních škol.
Dramawettbewerb: se uskuteční pro všechny v jedné kategorii, která zahrnuje žáky ZŠ, studenty gymnázií i středních odborných škol.

Obě dvě soutěže se letos uskuteční ve virtuálním prostoru, žáci mohou zasílat své videopříspěvky s namluveným textem či dramatizací (nahrávat do Google formuláře).

Podmínky účasti:
Lze přihlásit pouze 3 žáky z jedné školy. U Dramawettbewerb vystupují 2-3 žáci souběžně. Vzhledem k epidemiologické situaci není však zatím možné se sejít ve škole či jedné domácnosti a spolu scénku natočit, doporučujeme proto scénky zinscenovat např. jako hovor po telefonu, Skype atp. Iniciativě a tvůrčím nápadům se meze nekladou!

Upozornění:
Žáci, jejichž rodiče jsou rodilí mluvčí, pocházejí z bilingvního prostředí či pobývali déle než půl roku v některé z německy mluvících zemí, by se do soutěží hlásit neměli!
Pro každou kategorii jsme vybrali 3 texty, z toho dvě prózy a jednu poezii. Z těchto tří textů si každý žák/dvojice vybere jen jeden text.

Hodnotící kritéria:
Hodnotit se bude jednak technika čtení (jistota, plynulost, tempo, důraz, melodie…), dále interpretace a výraz (pochopení obsahu a nálady textu, jeho zprostředkování posluchačům) a v neposlední řadě také fonetika a výslovnost.

Termíny:
do 28.2.2021 uzávěrka přihlášek
do 31.3.2021 uzávěrka pro zasílání video příspěvků
duben 2021 pokud nám to epidemiologická situace dovolí, uděláme finále a slavnostní předání cen vítězům v reprezentativních prostorách Slezské univerzity v OC Breda.

Pokud máte zájem zapojit své žáky, napište nám na prolingua@email.cz a my Vám obratem pošleme výběr textů i přihlašovací formulář.